Pandemia wymusiła na większości branż przeniesienie się na sferę online – zdalnie działają także skupy nieruchomości. Z tego artykułu dowiesz się, jak sprzedać mieszkanie zdalnie i czy możesz przypieczętować transakcje bez potrzeby pojawiania się na miejscu.
Sprzedaż mieszkania przez Internet – na czym polega?
Rynek nieruchomości już od lat wykorzystuje technologię: przez Internet można obejrzeć mieszkanie, przechadzając się przez nie w „wirtualnym spacerze”, zarezerwować lokal, wpłacić zadatek, a nawet podpisać dokumenty i umówić się już tylko na odbiór kluczy.
Kwestią czasu było więc wprowadzenie przez skupy opcji zdalnego kupna mieszkań. W przeciwieństwie do lokali przekazywanych na osobistym spotkaniu nie trzeba więc wychodzić w domu. Osoba, znajdująca się np. w Niemczech może sprzedać mieszkanie z Warszawy bez potrzeby przekraczania granicy, aż do momentu konieczności podpisania aktu notarialnego.
Jak sprzedać mieszkanie zdalnie, jeśli do wszystkiego potrzebne są urzędy? To możliwe w głównej mierze właśnie dzięki ich cyfryzacji. Przez Internet można załatwić księgi wieczyste, dokumenty ze wspólnoty czy akt poświadczający o wymeldowaniu. Przeszkodę nie do przeskoczenia stanowi jedynie notariusz – zgodnie z prawem, akt notarialny można wypełnić jedynie osobiście, przy obecności urzędnika i obydwu stron. Jedną ze stron może stanowić jednak pełnomocnik: możesz zatem sfinalizować transakcje osobiście albo sprzedać mieszkanie całkowicie zdalnie, z pomocą wyznaczonej osoby, która znajduje się na miejscu.
Może zaciekawi Cię jeszcze: Umowa przedwstępna mieszkania – zobacz szczegóły.
Chcę sprzedać mieszkanie przez Internet – jak powinienem postępować?
Wiesz już, jak sprzedać mieszkanie zdalnie – ale jak przeprowadzić transakcje krok po kroku?
Najpierw znajdź skup mieszkań, który działa w pełni zdalnie: zwracaj uwagę najpierw właśnie na możliwości, a dopiero później na lokalizację czy cenę. Dzięki temu unikniesz sytuacji, w której wybrany przez Ciebie skup odmówi już wyceny online – nie mówiąc o dalszych etapach transakcji.
Co do wyceny: w formularzu nie musisz zamieszczać zdjęć. Największe znaczenie ma metraż, lokalizacja i standard, a nie konkretne wyposażenie czy kolor ścian. Nie przejmuj się więc tym, że nie masz jak zaprezentować mieszkania. Uzupełnij najważniejsze informacje i poczekaj na ofertę.
Jeśli oferta spełni Twoje oczekiwania, otrzymasz od skupu informacje dotyczące dokumentów, które musisz przygotować. Nie będziesz miał potrzeby spędzać całych godzin, wyszukując w Google „sprzedaż nieruchomości formalności” – wszystko zostanie Ci podane praktycznie na tacy.
Jeśli masz na miejscu większość dokumentacji, większość pracy za Tobą. Wystarczy zeskanować je i przesłać. Jeśli jednak Twoja teczka jest mocno wybrakowana, szybko załatwisz sprawę online.
Księgę Wieczystą przejrzysz bezpośrednio na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości. Na platformie ePUAP dokonasz z kolei wymeldowania z mieszkania i od razu uzyskasz elektroniczne potwierdzenie (UPP). Jeśli nigdy nie korzystałeś z elektronicznych urzędów, niezbędne będzie założenie profilu zaufanego – na szczęście, możesz zrobić to już za pośrednictwem swojego banku.
Zobacz nasz wpis: Kim jest notariusz i jaki ma zakres działania?
Wizyta u notariusza – osobista albo z pomocą pełnomocnika
Sprzedaż mieszkania przez Internet finalizujesz u notariusza. Jeśli ze względu na miejsce zamieszkania nie możesz pojawić się na miejscu, jedynym rozwiązaniem jest wyznaczenie pełnomocnika.
Jako że pełnomocnik będzie podpisywał w Twoim umieniu umowę pisemną, musisz wyznaczyć go w takiej samej formie – na piśmie. Udziel mu pełnomocnictwa szczegółowego, pozwalającego wykonać jednorazowo czynność wyłącznie danego typu (w tym przypadku: sprzedaż konkretnego mieszkania). Jeśli posiadasz kilka nieruchomości, zamiast tego wybierz pełnomocnictwo rodzajowe, pozwalające rozporządzać w podobny sposób nieruchomościami różnego rodzaju.
Zapewnij pełnomocnikowi moc udzielania się w Twoim imieniu przed urzędnikami i osobami fizycznymi we wszystkich sprawach, których dotyczy umowa. Dla zabezpieczenia określ też dodatkowe warunki, np. możliwość sprzedania nieruchomości tylko za konkretną sumę. Dzięki temu upewnisz się, że Twój pełnomocnik sprzeda mieszkanie za kwotę, na którą się umówiłeś – i nikt nie będzie próbował targować się z nim bez Twojej wiedzy.
Czy opłaca się sprzedać mieszkanie zdalnie?
Jeśli się przeprowadziłeś, sprzedaż mieszkania przez Internet to świetna opcja, pozwalająca Ci zaoszczędzić na transporcie i czasie. Nawet jeśli zdecydujesz się nie wybierać pełnomocnika i pojawić się u notariusza osobiście, resztę załatwisz wyłącznie zdalnie (sam albo z pomocą skupu nieruchomości), i tak sporo oszczędzając. Jeśli myślisz „chcę sprzedać mieszkanie przez Internet”, nie wahaj się i przejdź do czynów: w erze cyfryzacji jest to możliwe!