Zapewnienie sobie bezpieczeństwa jest niezwykle istotną, wręcz priorytetową sprawą. Rozmaite względy lokalizacyjne mogą sprawiać, że w określonych warunkach ważne będzie postawienie na szczególną ochronę. Choć możemy zadbać o ubezpieczenie domu i zamontowanie mocnych zamków, a także wyposażenie domu w system antywłamaniowy, nieraz trzeba pójść o krok dalej. Takim rozwiązaniem jest zdecydowanie się na monitoring wokół domu. Dzięki umieszczeniu kamer zarówno na zewnątrz domu, jak i wewnątrz pozwala na stałe przeglądanie tego, co się dzieje podczas naszej nieobecności. W przypadku wystąpienia np. kradzieży możemy też lepiej dojść do tego, kto za to odpowiada, co sprzyja ujęciu sprawców i odzyskaniu skradzionego mienia.
Dlaczego warto zainwestować w monitoring wokół domu?
Nie ma wątpliwości, że monitoring w domu jednorodzinnym jest szczególnie dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam na ochronie siebie, swoich bliskich oraz całego mienia. Dzięki instalacji kamer możemy stale rejestrować obraz, a zatem mamy kontrolę nieruchomości. Jest to szczególnie dobre rozwiązanie, jeśli:
- Planujemy dłuższe wyjazdy – w czasie urlopów dochodzi do największej ilości włamań i kradzieży. Monitoring pozwala na szybkie reagowanie i ujęcie sprawców.
- Mamy małe dzieci i chcemy mieć stały wgląd w to, co się dzieje w pokoiku dziecięcym,
- Mamy zwierzęta i chcemy kontrolować, co robią.
Oczywiście, największą wartością płynącą z tego rozwiązania jest ochrona domu i mienia. Założenie monitoringu jest dobrze widziane, jeśli w przyszłości planujemy sprzedaż nieruchomości. W takiej sytuacji szczególnie szybkie przeprowadzenie procedury gwarantuje biuro skupu nieruchomości.
Jaki typ kamer zamontować wokół domu?
Odpowiedź na to pytanie brzmi: to zależy. Monitoring wokół domu powinien odpowiadać potrzebą konkretnej nieruchomości, a także możliwością, jakie mamy w kwestii np. przeciągania kabli. Coraz częściej można zdecydować się na kamery bezprzewodowe, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby postawić na zestaw okablowany. Wybierając odpowiedni model, powinniśmy zwrócić uwagę na:
- Rozdzielczość – im wyższa, tym lepszy obraz,
- Dodatkowe elementy wpływające na jakość obrazu – funkcje oświetleniowe, przetwornik, czy po prostu rodzaj obiektywu,
- Działanie w nocy – nie każdy model kamery jest wyposażony w podczerwień, więc brak odpowiedniego systemu może być uciążliwy,
- Działanie w określonej lokalizacji – jeśli chcemy mieć wgląd np. na podjazd, warto zakupić kamery posiadające funkcje HLC oraz BLC, które sprawią, że światło samochodu nie będzie ich „oślepiać”.
Samodzielne montowanie kamer, czy skorzystanie z usług firmy?
Z powodzeniem możemy samodzielnie zająć się montowaniem kamer wokół domy. Instrukcje montażu nie są zbyt skomplikowane. Jeśli jednak zależy nam na prawidłowym i profesjonalnym ich rozmieszczeniu, dobrze jest zwrócić się do firmy, która profesjonalnie zajmuje się realizacją tego typu zadań. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że wszystko zostało prawidłowo rozmieszczone i zainstalowane. To zaś gwarantuje faktyczne poczucie bezpieczeństwa. Dotyczy to zarówno przeprowadzania kabli, jak i oceny zasięgu wifi. Profesjonalny monitoring może również zwiększyć cenę całej nieruchomości. Taką wycenę, jeśli chcemy sprzedać dom, gwarantuje np. profesjonalne biuro skupu nieruchomości online.
Rozmieszczenie kamer w domu i wokół niego – jak to zrobić?
Istnieje szereg rozwiązań związanych z tym, jak rozmieścić kamer. Warto pamiętać, że w przypadku obserwacji bramy warto wybrać kamery przemysłowe. Monitoring wokół domu uwzględnia również rogi, na których najlepiej umieścić kamery ze stałym obiektywem np. w wersji turret. Z kolei kamery wewnątrz domu mogą rejestrować obraz w mniejszej rozdzielczości, jeśli zależy nam na oszczędności. Ważne jest to, że domowy monitoring powinien być dopasowany do możliwości instalacyjnych. Jeśli nie możemy przeprowadzić kabli po całym domu, warto pomyśleć o kamerach na wifi. Na jakich zasadach warto oprzeć montowanie kamer?
- Wysokość – kamera powinna być tak wysoko, aby nie było do niej łatwego dostępu, ale tez musi być w stanie zarejestrować np. twarz włamywacza,
- Zewnętrzne oświetlenie – nie należy umieszczać kamer skierowanych na słońce lub mocne lampy,
- Poszanowanie prywatności – interesuje nas ochrona swojej posesji, nie zaś podglądanie tego, co robią sąsiedzi.
- Dopasowanie do elewacji – jeśli montujemy kamerę pod dachem (np. na werandzie) i obraca się ona automatycznie, powinniśmy zwrócić uwagę na to, aby nic nie zakłócało jej ruchu.
- Zasięg wifi- przy sprzęcie bezprzewodowym musimy mieć pewność, że sygnał i obraz będzie prawidłowo przesyłany.
Ile kosztuje monitoring wokół domu?
Odpowiedź na tak zadane pytanie nie jest prosta. Przede wszystkim wiele zależy od tego, ile kamer zakupimy, jaki ich rodzaj. Istotne jest to, czy mają rozdzielczość HD, Full HD, czy jeszcze inną. Wliczyć należy również cenę dysków zapisujących obraz z kamer, a także wykorzystywana technologia. Stałe podłączenie do prądu to opłata, którą będziemy ponosić w każdym miesiącu. Jednocześnie postawienie na system wifi jest droższe niż przeprowadzenie kabli. Można znaleźć zestawy za kilkaset złotych, a także kilka tysięcy. Należy jednak zaznaczyć, że kamery w wersji 4K Ultra HD mogą kosztować nawet 10-12 tysięcy złotych, jeśli kupimy ich np. 8. Jest to jednak gwarant bezpieczeństwa, który zdecydowanie warto rozważyć. A co, jeśli założyłeś monitoring, ale chcesz sprzedać dom? Skontaktuj się ze skupem nieruchomości!