Dziedziczenie ustawowe mieszkania – zasady

Mieszkanie jest jednym z elementów majątku, który po śmierci właściciela przechodzi w ręce spadkobierców. Nierzadko sprawa dziedziczenia mieszkania nie jest prosta chociażby dlatego, że nie da się go podzielić między więcej niż jednego spadkobiercę. Ponadto mieszkanie często jest wynajmowane i nie jest własnością zmarłego choć w nim mieszkał. Jak wygląda ustawowe dziedziczenie mieszkania? Co jeśli spadkobierców jest kilku i co w przypadku mieszkania spółdzielczego lub komunalnego? Sprawdź szczegóły na temat dziedziczenie ustawowe – kolejność. 

Zasady dziedziczenia ustawowego mieszkania

Zasady dziedziczenia ustawowego ustala prawo spadkowe. Zasady dotyczące mieszkania nie różnią się one od zasad dziedziczenia całego majątku zmarłego. Oczywiście ustawowe dziedziczenie wchodzi w grę tylko wtedy, gdy nie ma spisanego testamentu. Istotne jest, żeby wiedzieć, jak wygląda dziedziczenie ustawowe – kolejność.  W pierwszej kolejności mieszkanie dziedziczy małżonek oraz dzieci. Nie ma jednak tak, że jeśli jest małżonek, to dziedziczy tylko on, a dzieci w następnej kolejności. Wszyscy dziedziczą razem i konieczny w takiej sytuacji jest podział majątku między nich. Przykładowo – po śmierci mężczyzny majątek dziedziczy jego żona i dwójka dzieci. Mogą oni więc między sobą ugodowo podzielić majątek albo zrobić to drogą sądową. W podziale majątku może być tak, że na przykład mieszkanie dostaje żona, która w nim cały czas mieszka, a reszta majątku przypada dzieciom. Trzeba jednak pamiętać, że żona nie może otrzymać mniej niż ¼ całego majątku. Problem może pojawić się, jeśli w spadku jest tylko mieszkanie. Nie da się go bowiem podzielić, no chyba że wszyscy będą w nim mieszkać i wtedy każdy dostanie wydzieloną równą część. W takiej sytuacji są dwie możliwości – albo jedna osoba (np.żona) dostaje mieszkanie i spłaca każdemu dziecku 1/3 jego wartości, albo spadkobiercy sprzedają mieszkanie i dzielą się po równo uzyskaną kwotą. 

Zastanawiasz się czym jest Prawo własności? W takim razie zachęcamy do obejrzenia naszego ostatniego wpisu.

Dziedziczenie mieszkania spółdzielczego lub komunalnego

Mieszkania często nie są własnością osób w nich mieszkających. Są wynajmowane. Najczęściej są to mieszkania spółdzielcze lub komunalne. W takiej sytuacji spadkobierca nie może otrzymać spadku, bo mieszkanie nie było własnością zmarłego. Nie oznacza to jednak, że zostaje z niczym. Może bowiem wnioskować o prawo do wstąpienia w miejsce zmarłego. Pierwszeństwo do tego prawa ma małżonek, aczkolwiek dzieci też mogą wnioskować o takie prawo. Jednak to małżonek otrzymuje to prawo i uzyskuje je samodzielnie. Podobnie jest w przypadku lokalu komunalnego. Jednak prawo do użytkowania lokalu krewni zmarłego mają tylko wtedy, gdy był on jedynym najemcą.

Dziedziczenie ustawowe – zachowek

Zachowek kojarzy się głównie z dziedziczeniem w testamencie. To zapłata jaka należy się osobie nieujętej w testamencie. Jednak w przypadku, kiedy go nie ma i w grę wchodzi dziedziczenie ustawowe, zachowek również można uzyskać. Na przykład gdy cały majątek dziedziczy małżonek i dzieci zmarłego, wnuki (jeśli są) mają możliwość uzyskania zachowku. W przypadku mieszkania zachowkiem będzie po prostu część jego wartości. 

Chciałbyś sprzedać mieszkanie i zależy Ci na czasie? Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz kontaktowy a nasza firma AxNieruchomości skontaktuje się z tobą nawet w tym samym dniu!

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie