Hipoteka -co to jest i kto może ją zawrzeć?

Kredyty na mieszkanie lub domy, są ogromnym zadłużeniem, które zazwyczaj spłacane są przez wiele lat. Przeciętnego Polaka nie stać na zakupienie domu za gotówkę, więc po pomoc sięga do banku. I to właśnie on posiada narzędzie, którym jest hipoteka bankowa. By zrozumieć co to hipoteka należy posiadać wiedzę na temat kredytów bankowych. Jest to specyficzny kredyt, w którym bank zabezpiecza się przed niespłacaniem, za pośrednictwem zastawu nieruchomości. To właśnie dzięki temu, czym jest hipoteka bankowa, instytucja ta nie jest całkowicie stratna w momencie gdy dłużnik przestaje spłacać zadłużenie. Bank przejmuje nieruchomość i sprzedają ją za pośrednictwem komornika, by odzyskać kwotę zadłużenia. Mało osób wie, że istnieją firmy takie jak AxNieruchomości.pl które skupują mieszkania z hipoteką.

Rodzaje kredytów hipotecznych

Każdy kredyt hipoteczny zawierany za pomocą umowy to hipoteka umowna.  Jest to pełnoprawne zawarcie umowy z bankiem, na długoletni kredyt, którego gwarantem jest konkretna nieruchomość ujęta w umowie. Hipoteka umowna jest najczęściej zawierana zarówno w umowie notarialnej, jak i umowie z bankiem, której warunki reguluje w większości obowiązujące prawo.

W niektórych bankach wciąż proponowana jest hipoteka łączna. Różni się ona od zwykłego kredytu hipotecznego tym, że zamiast jednej nieruchomości, branych jest pod uwagę kilka na łączną kwotę kredytu. Choć hipoteka łączna jest wciąż brana pod uwagę, to nie proponuje się jej w każdym banku ze względu na większe ryzyko podczas ewentualnego ściągnięcia zadłużenia.

Bardziej przestarzałym rozwiązaniem, z którego się raczej już nie korzysta, jest hipoteka kaucyjna.  Zawierało się ją w przypadku gdy brało się hipotekę na nieruchomość lub pod nią, gdy była ona trudna do wycenienia. Hipoteka umowna kaucyjna była spisywana w pełni legalnie za pośrednictwem umowy notarialnej. Nie było to jednak ujmowane tak szczegółowo, jak obecnie, gdyż hipoteka kaucyjna zawierała górną granicę wartości trudnej do określenia nieruchomości. Obecnie nie korzysta się z narzędzia jakim jest hipoteka umowna kaucyjna, gdyż rzeczoznawcy posiadają lepsze i bardziej precyzyjne procedury do określenia wartości nieruchomości.

Jednym z rodzajów kredytu hipotecznego, jest hipoteka przymusowa. Ten rodzaj kredytu jest jednak rozwiązaniem awaryjnym dla banków, które nie mogą doczekać się spłaty zadłużeń. Hipoteka przymusowa jest zawierana przez sąd w sytuacji gdy bank chce zająć nieruchomość na poczet spłaty. Nie ma tu potrzeby zgody lub uczestnictwa właściciela nieruchomości. By jednak nie dopuścić do takiej sytuacji, można wcześniej samemu sprzedać nieruchomość (nawet zadłużoną), z pomocą naszej firmy http://axnieruchomosci.pl/

Nikt nie chce kupić twojego mieszkania przez wpis o hipotece? Sprawdź zatem nasz niedawny wpis : Jak sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym.

Hipoteka co to jest – podsumowanie

Podsumowując co to hipoteka, można powiedzieć, że jest to narzędzie bankowe, uregulowane prawnie, które jest rodzajem kredytu z zabezpieczeniem dla banku. Jest to wygodne i bezpieczne rozwiązanie dla każdego. Aby dostać kredyt hipoteczny, należy spełniać konkretne warunki banku, takie jak zdolność kredytowa czy wiek osoby ubiegającej się o kredyt. Każdy przypadek jest jednak rozstrzygany indywidualnie przez bank, gdyż obliczane jest ryzyko zawarcia tak długoterminowej umowy.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie