Zdarzają się sytuacje, kiedy trzeba zmienić miejsce zamieszkania, mimo że nie spłaciło się jeszcze całości kredytu zaciągniętego na zakup obecnego mieszkania. Na szczęście sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym jest możliwa, choć nie jest to takie proste. Wiąże się bowiem z koniecznością załatwienia dodatkowych formalności. Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Z tego tekstu dowiesz się, jak wygląda sprzedaż nieruchomości z hipoteką.
Sprzedaż mieszkania z hipoteką – wizyta w banku
Przede wszystkim sprzedaż mieszkania z kredytem wymaga kilku wizyt w banku, w którym zaciągnięty został kredyt. Najpierw należy poinformować bank o tym, że nastąpi sprzedaż nieruchomości z hipoteką i otrzymać zaświadczenie z kwotą, która pozostała jeszcze do spłaty. Jest to informacja potrzebna nabywcy, gdyż musi tą kwotę odliczyć od ceny i przelać na konto banku, a sprzedawcy tylko resztę. Zaświadczenie to będzie także pomocne dla sprzedawcy w ustaleniu opłacalnej ceny mieszkania. Przy okazji warto pamiętać o zapytaniu w banku o opłatę za wcześniejszą spłatę kredytu oraz uzyskaniu promesy. Warto, by bank obiecał, że wyda zgodę na usunięcie zapisów w księgach wieczystych, kiedy otrzyma przelew od nabywcy mieszkania. W ciągu miesiąca ważności promesy możemy spisać z naszym kupcem umowę przedwstępną, która umożliwi mu staranie się o kredyt hipoteczny dla siebie. Jeśli jednak kupiec nie zamierza zaciągać kredytu, nie musimy spisywać tej umowy. Nie ma też konieczności spisywania jej u notariusza.
Sprzedaż mieszkania z kredytem – co dalej?
Kolejnym krokiem jest podpisanie umowy w formie aktu notarialnego u notariusza. Nabywca musi bowiem dostarczyć kopię tej umowy do swojego banku, jeśli zaciąga kredyt. Bank musi być poinformowany, że część ceny mieszkania nabywca będzie musiał przelać na konto banku sprzedawcy. Kiedy już na konto sprzedawcy i banku wpłyną przelewy od nabywcy, konieczna jest kolejna wizyta w banku, który musi wydać zaświadczenie o spłaceniu należności. Z zaświadczeniem w ręku trzeba jeszcze udać się do sądu rejonowego, by złożyć tam wniosek o wykreślenie nieaktualnych zapisów w księgach wieczystych i dokonać nowych zapisów, dotyczących zarówno nowego właściciela mieszkania, jak i banku, w którym zaciągnął on swój kredyt hipoteczny.
Problem ze znalezieniem nabywcy?
Obecność hipoteki nie powinna, ale może być utrudnieniem w znalezieniu nowego nabywcy dla naszego mieszkania. Ludzi może zniechęcać trochę utrudniona w związku z tym procedura, a także konieczność opłacenia przez nabywcę podatku od czynności cywilno – prawnych, czyli PCC. Nikt nie przepada za dodatkowymi formalnościami.
Jeśli masz problem ze znalezieniem nabywcy, możesz skontaktować się z nami. Nasza firma AxNieruchomości zajmuję się skupem mieszkań także zadłużonych. Jeśli zależy Ci na szybkiej i bezproblemowej sprzedaży nieruchomości skontaktuj się z nami – kontakt@axnieruchomosci.pl