Na czym polega umowa dożywocia?

Umowa dożywocia może być dobrym rozwiązaniem dla seniorów z trudną sytuacją materialną. Pozwala ona uzyskać nie tylko prawo dożywocia, czyli zamieszkiwania w dotychczasowym domu lub mieszkaniu do końca życia, ale także środki na utrzymanie aż do śmierci. Czym jest umowa dożywocia i czym się różni od umowy darowizny? Umowa dożywocia – koszty, sprawdź informacje na ten temat.

Czym jest umowa dożywocia?

Umowa o dożywocie jest umową przeniesienia własności domu lub mieszkania na inną osobę w zamian za tak zwane prawo dożywocia, a więc możliwość zamieszkiwania w niej do końca życia oraz dożywotnie utrzymanie. Najczęściej będący już w podeszłym wieku rodzic decyduje się na przeniesienie własności swojego domu na dziecko, które zobowiązuje się zapewnić mu utrzymanie do końca życia. Umowa dożywocia może zostać podpisana tylko i wyłącznie w formie aktu notarialnego. Składa się z dwóch części. Pierwsza, to umowa przeniesienia własności, a druga to zobowiązania nabywcy wobec dożywotnika. Można więc bardzo precyzyjnie spisać oczekiwania dożywotnika, co pozwoli uniknąć w przyszłości nieporozumień. W dwóch przypadkach umowa o dożywocie może zostać zmodyfikowana. W sytuacjach, gdy między dożywotnikiem a opiekunem powstaną stosunki uniemożliwiające ich bezpośrednią styczność ze sobą lub gdy opiekun zdecyduje się na zbycie objętego umową domu można zmienić zapisy w umowie tak, by zamiast pełnej opieki dożywotnikowi przysługiwała dożywotnia renta. Takie rozwiązanie będzie stosowane zawsze przez sąd, gdy wynikną jakieś konflikty między dożywotnikiem a opiekunem, nawet jeśli będą oni chcieli rozwiązać umowę. Rozwiązanie umowy dożywocia jest możliwe tylko w wyjątkowych sytuacjach i tylko na drodze sądowej. Należy pamiętać też, że zawarcie umowy dożywocia wiąże się z kosztami. Chodzi oczywiście o taksę notarialną, której wysokość zależy od wartości domu lub mieszkania, którego dotyczy umowa. Zobacz, jak to wygląda w przypadku umowa dożywocia – koszty. W przypadku gdy wartość wynosi od 60 tys. złotych do miliona, notariuszowi będzie trzeba zapłacić 1010 zł plus 0,4% nadwyżki powyżej 60 tys. zł. Dodatkowo konieczne jest wpisanie umowy do ksiąg wieczystych, co generuje kolejną opłatę w wysokości 200 zł. Do tego jeszcze za każdą stronę odpisu aktu notarialnego trzeba zapłacić 6 zł, więc na podpisanie takiej umowy trzeba przygotować się również finansowo.

Prawo własności – własność według przepisów prawa.

Umowa dożywocia a umowa darowizny

Zamiast umowy dożywocia można zdecydować się też na umowę darowizny. Nie będzie jednak ona tak korzystna dla seniora jak umowa o dożywocie. Darowizna bowiem jest przeniesieniem prawa własności mieszkania lub domu, ale bez narzucenia obdarowanemu obowiązku opieki i utrzymania poprzedniego właściciela. Można jednak ustanowić służebność osobistą mieszkania, która umożliwia darczyńcy korzystanie z mieszkania do końca życia. Służebność osobista nie obejmuje jednak opieki, czyli wyżywienia, ubrania itp.). Ponadto umowa dożywocia jest wolna od roszczeń spadkowych po śmierci dożywotnika, natomiast umowa darowizny może spowodować, że konieczne będzie spłacenie zachowku spadkobiercom. 

AxNieruchomości to firma oferująca szybki skup nieruchomości za gotówkę. Nie boimy się nieruchomości zadłużonych czy z problemami prawnymi.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie