Prawo Własności – własność według przepisów prawa

Każdy człowiek posiada wiele różnych dóbr, zarówno materialnych, jak i niematerialnych. Jednak czy wszystkie te rzeczy są jego własnością? Czym w ogóle jest własność i co mówi o niej polskie prawo? Na czym polega przeniesienie i ograniczenie praw własności? Jak jest z własnością w przypadku nieruchomości?

Czym jest własność?

Własność jest najszerszym, podstawowym prawem rzeczowym, dającym właścicielowi danej rzeczy lub nieruchomości możliwość korzystania z niej, rozporządzania nią z wyłączeniem innych osób, a także czerpania korzyści z jej posiadania. Mogą to być na przykład korzyści finansowe w postaci pobierania czynszu czy opłaty za wynajem nieruchomości. Właścicielem może być każda osoba fizyczna i firma poza pewnymi wyjątkami. Przykładowo właścicielem nieruchomości nie może być cudzoziemiec, jeśli nie posiada odpowiedniego zezwolenia od ministra spraw wewnętrznych. Istnieje też coś takiego jak współwłasność, czyli stan, kiedy jakaś rzecz lub nieruchomość ma kilku właścicieli. 

Przeniesienie praw własności

Jeśli ktoś chce zrezygnować z bycia właścicielem jakiejś rzeczy lub nieruchomości, możliwe jest przeniesienie praw własności na inną osobę. W przypadku rzeczy oznaczonej co do tożsamości, wystarczy umowa sprzedaży, darowizny czy przekazania rzeczy lub nieruchomości. W przypadku zaś rzeczy oznaczonych jedynie co do gatunku, oprócz umowy niezbędne jest przeniesienie ich posiadania. Jeszcze inaczej jest w przypadku nieruchomości – tutaj umowa musi być zawarta w formie aktu notarialnego. Natomiast przeniesienie praw własności rzeczy ruchomych, praw lub zwierząt, przepisy mogą wymagać umowy w formie szczególnej, aczkolwiek zazwyczaj takiej formy mieć nie musi. 

Jesteś ciekaw jak wygląda sprzedaż mieszka0nia z kredytem hipotecznym? Koniecznie zobacz nasz niedawny wpis.

Ograniczenia prawa własności

W niektórych przypadkach mogą wystąpić ograniczenia prawa własności. Mogą one wynikać z przepisów ustaw, zasad współżycia społecznego (sąsiedztwo) czy też ze społeczno – gospodarczego przeznaczenia prawa własności. Ograniczeniem własności jest także współwłasność, gdyż nie można nic zrobić bez zgody innych współwłaścicieli. W celu uniknięcia lub pozbycia się ograniczenia prawa własności, właściciel może wykorzystać środki ochrony własności, w postaci roszczeń.

Własność nieruchomości

Każdy, kto chce kupić dom, mieszkanie, lokal czy działkę zastanawia się, czy kupić ją z prawem własności czy spółdzielczym prawem własnościowym. Prawo własności nieruchomości oznacza, że można z niej w pełni korzystać, ale bez naruszania praw innych osób, na przykład sąsiadów. Spółdzielcze prawo własnościowe oznacza również możliwość korzystania z nieruchomości, jednak właścicielem jej jest np. spółdzielnia mieszkaniowa. W takim przypadku wykonanie niektórych czynności wymaga uzyskania zgody spółdzielni, trzeba opłacać czynsz w kwocie narzuconej przez spółdzielnię, a także istnieje ryzyko objęcia takiego mieszkania hipoteką w razie długów spółdzielni. Istnieje jednak możliwość przekształcenia spółdzielczego prawa własnościowego na prawo własności.

Jeśli posiadasz nieruchomość którą szybko chciałbyś sprzedać koniecznie wypełnij Nasz formularz zgłoszeniowy. Ax Nieruchomości zajmuje się profesjonalnym, szybkim skupem nieruchomości na terenie całej Polski!

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie