Kupując swoje pierwsze mieszkanie, jednym z podstawowych pytań, na jakie przyjdzie Ci odpowiedzieć, będzie: wybrać rynek pierwotny czy rynek wtórny? Tak naprawdę, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Wszystko zależy nie tylko od Twoich osobistych preferencji, ale także od kilku innych czynników, które mogą determinować wartość danego mieszkania. Ten artykuł pokaże Ci, czym jest rynek pierwotny, czym jest rynek wtórny, a także jakie są mocne i słabe strony każdego z nich. Dzięki tej wiedzy, świadomie kupisz nieruchomość, mając pewność, że zadowolenie z transakcji będzie trwało w Twoim sercu przez długie lata.
Czym jest rynek pierwotny?
Rynek pierwotny, to określenie, dzięki któremu możesz zidentyfikować nieruchomości, które nigdy wcześniej nie były zamieszkane, ani w żaden sposób eksploatowane. Kupując takie mieszkanie, to Ty będziesz jego pierwszym („pierwotnym”) właścicielem.
Taki stan rzeczy, rodzi oczywiście wiele pozytywów. Przede wszystkim, nie musisz się martwić tym, że mieszkanie z rynku pierwotnego, będzie już na samym wstępie potrzebowało kosztownych napraw, remontów, czy innych prac, umożliwiających spokojne zamieszkiwanie w nim.
Co więcej, nowopowstałe nieruchomości, siłą rzeczy, nie będą w żaden sposób obciążone prawnie. Wyklucza to zadłużenie, powstałe w wyniku nieopłacania składek do spółdzielni czy wspólnoty. Nie będą na nich również ciążyły roszczenia osób trzecich.
Ponadto, nabywając nieruchomość na rynku pierwotnym, możesz liczyć na mniejszą ilość formalności – zarówno starając się o kredyt hipoteczny, jak i formalizując całą transakcję.
W tym pierwszym przypadku, w teorii, ilość dokumentów, potrzebnych do otrzymania kredytu, jest większa. Jednak tak naprawdę, zdecydowana większość zostanie Ci dostarczona przez dewelopera. Rynek pierwotny ponadto, rządząc się odrębnymi prawami, nie będzie wymagał przedstawienia w banku operatu szacunkowego – podstawą dla udzielenia kredytu, będzie umowa deweloperska, jaką zawrzesz z przedsiębiorcą.
Jedyne, o co będziesz musiał zadbać, to kwestie powiązane z księgą wieczystą. Jeżeli sprzedawane mieszkanie jest już gotowe do zamieszkania, to deweloper zapewne sam zatroszczył się o jej założenie. Jeśli zaś nieruchomość jest dopiero w trakcie budowy, wówczas może być tak, że sam będziesz musiał zatroszczyć się formalności. Tak czy inaczej, odpis z księgi wieczystej również będzie niezbędny dla uzyskania kredytu hipotecznego. Sama księga wieczysta mieszkania, to w praktyce podstawa spokojnego życia dla każdego właściciela nieruchomości.
Wobec wszystkiego, co mogłeś przeczytać wyżej, nie powinno Cię dziwić, że rynek pierwotny cieszy się tak dużą popularnością wśród kupujących, a wielu nawet kompletnie pomija rynek wtórny. Czy jednak rynek pierwotny, aby na pewno nie ma żadnych wad?
Jednym z przeważających, negatywnych czynników, jakich możesz doświadczyć, jest długi czas oczekiwania na nieruchomość. Nie oszukujmy się – zazwyczaj jest tak, że deweloper sprzedaje wszystkie mieszkania w bloku, już długie miesiące przed faktycznym powstaniem nieruchomości. Popyt jest ogromny. Decydując się na rynek pierwotny, musisz się zatem liczyć z tym, że między podpisaniem umowy, a otrzymaniem kluczy, jest kilka miesięcy niecierpliwego oczekiwania.
Czym jest rynek wtórny?
Rynek wtórny z kolei, to po prostu mieszkania używane. Zdania na jego temat są podzielone, ale nie ma co powielać mity. Prawda jest taka, że kupno mieszkania na rynku wtórnym, może być tak samo opłacalne, jak na rynku pierwotnym – a czasem nawet bardziej.
W przypadku takiej transakcji, musisz bardziej zadbać o swoje bezpieczeństwo. Przede wszystkim, bądź dokładny podczas oględzin mieszkania, byś mógł przynajmniej wstępnie oszacować, jak duży będzie koszt ewentualnych remontów.
Nie czujesz się na siłach w tej kwestii? Nie przejmuj się! Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, tak czy inaczej będziesz musiał dysponować operatem szacunkowym, aby uzyskać kredyt hipoteczny. Aktualny właściciel powinien się o niego sam zatroszczyć, jednak jeśli tego nie zrobi – obowiązek, wraz z finansowaniem, spadnie na Ciebie. Rzeczoznawca majątkowy, określi realną wartość nieruchomości, jednocześnie wymieniając jej wady – tak fizyczne, jak i prawne.
Mimo wszystko, i tak poproś właściciela o zaświadczenie o braku zadłużenia nieruchomości. Kupując mieszkanie, pamiętaj, że bez względu na to, czy to rynek wtórny, czy rynek pierwotny, warto dysponować jak najrozleglejszym kompletem dokumentów.
Stan prawny nieruchomości – w jaki sposób go zweryfikować?
Do plusów kupowania mieszkania na rynku wtórnym, niewątpliwie należy szybkość, z jaką możesz zawrzeć transakcję. Tak naprawdę, można sfinalizować ją już w ciągu kilku dni od podjęcia decyzji, co na rynku pierwotnym, jest co najmniej mało prawdopodobne. A jak to wygląda w przypadku ceny?
Rynek pierwotny a wtórny – który wybrać?
Utarło się przekonanie, że rynek pierwotny a wtórny, to dwie różne półki cenowe. W praktyce jednak, sam rynek ma niewielki wpływ na ostateczną wartość nieruchomości. Przeważającymi czynnikami są lokalizacja nieruchomości, a także jej stan techniczny oraz prawny – nie wspominając, naturalnie, o metrażu.
Dlatego też, wybierając swoje pierwsze mieszkanie, nie powinieneś kierować się rynkiem, na którym nieruchomość nabędziesz. Ważne są Twoje indywidualne preferencje – to one powinny determinować to, jakie mieszkanie będzie najcelniej trafiało w Twoje serce. Bez względu jednak na to, czy postawisz na rynek wtórny, czy rynek pierwotny, nie zapominaj o zachowaniu odpowiednich standardów bezpieczeństwa.
Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj: Rynek pierwotny a wtórny. Jakie są zalety?