Rynek pierwotny a wtórny. Jakie są wady i zalety?

Zakup, jak i sprzedaż nieruchomości to istotne decyzje, przed którymi staje niemalże każdy. Rynek pierwotny a wtórny stanowią dwa odrębne tematy. Warto wiedzieć o nich choć podstawowe rzeczy, aby być lepiej przygotowanym. Wszak mieszkania nowe oraz te używane są coraz droższe, często stając się jedyną inwestycją w ciągu całego życia.

Rynek pierwotny – wady i zalety 

Rynek pierwotny określa nieużywane, mieszkania nowe, domy czy też lokale usługowe, które są wynikiem działań deweloperskich. W zawieranych umowach jedną ze stron jest zawsze albo spółdzielnia mieszkaniowa (która decyduje się na nowe inwestycje) albo sam deweloper. Takie rozwiązanie wiąże się z zakupem bądź sprzedażą nieruchomości na różnym etapie budowy. Niektórzy decydują się na zakup mieszkania czy domu jeszcze na etapie budowania inwestycji, inni czekają do momentu, w którym stanie się ona faktem. Mieszkania nowe, na każdym etapie można również sprzedać. Choć wiele osób nie korzysta z takich ofert, w przypadku potrzeby otrzymania natychmiastowej gotówki, można posiłkować się obecnością firm, zajmujących się zakupem nowych mieszkań i domów. Takie rozwiązania proponuje m.in. firma AxNieruchomości, o której więcej można dowiedzieć się na stroniehttp://axnieruchomosci.pl/. Rynek pierwotny a rynek wtórny to dwa odrębne tematy, rządzące się własnymi prawami. Każdy z nich niesie również swoje zagrożenia i korzyści, dlatego przed podjęciem konkretnych działań warto zrobić właściwe rozpoznanie. 

Niewątpliwą zaletą zakupu bądź sprzedaży z rynku pierwotnego jest możliwość samodzielnej aranżacji wnętrza. Tu wszystko szykowane jest tylko do pewnego etapu. Oczywiście osoby zainteresowane mogą wspomóc się często współpracującymi z deweloperami projektantami wnętrz, ale ostatecznie warto samodzielnie urządzić mieszkania nowe. Wady i zalety rynku pierwotnego są równoważne. Bo choć atutem jest opcja samodzielnej aranżacji, kupno mieszkania, które dopiero za jakiś czas ma stanąć w konkretnym miejscu bywa też ryzykowne. Tym bardziej, gdy wcześniej nie zostanie sprawdzony deweloper. Może się okazać, że wymarzony kąt nigdy nie dojdzie do realizacji, a niekiedy oszczędności całego życia bezpowrotnie przepadną. Kolejną zaletą nowych mieszkań jest nowoczesne budownictwo i zupełnie odmienny styl tworzenia osiedli, niż ten z końca lat 90. To większa wygoda, przestrzeń i komfort, dający spore możliwości. Automatycznie jednak problem często stanowi lokalizacja – najnowsze osiedla budowane są zwykle poza obrębem centrum, gdzieś na uboczu miast, co utrudnia dostęp do szkół, przedszkoli czy urzędów. Mieszkania nowe są jednak marzeniem niejednego człowieka, nie ma się więc czemu dziwić, że wciąż cieszą się ogromną popularnością. 

Wady i zalety rynku wtórnego nieruchomości

Rynek wtórny to najogólniej mówiąc mieszkania używane, które często mają za sobą kilku właścicieli. W przeciwieństwie do nowych lokali są zdecydowanie tańsze, nierzadko posiadając swoją skomplikowaną historię. Zwykle, ich lokalizacja jest dużo bardziej atrakcyjna niż najnowszego budownictwa, co z kolei może tworzyć problemy w przyszłości. Mieszkania używane najczęściej są już wykończone. Ich ewentualne dostosowanie do indywidualnych potrzeb leży zatem w gestii nowego nabywcy i najczęściej wiąże się z niemałym remontem. Są jednak ludzie, którzy decydują się na zakup nieruchomości tylko z rynku wtórnego. Lokale „z drugiej ręki” ze względu na cenę można sprzedać szybciej, jednak wpasować się w konkretne oczekiwania nie jest tak łatwo. Tym bardziej, iż często okazuje się, że wybrane mieszkanie jest zadłużone bądź posiada skomplikowane problemy prawne. Właściciele takich nieruchomości korzystają więc często z usług firm takich jak AxNieruchomości, która oferuje skup nieruchomości z problemami za gotówkę. 

Mieszkania używane to koszty nie tylko samej transakcji, warto skupić się również na stanie ogólnym budynku, który ma wpływ na comiesięczne rachunki i ewentualne naprawy, mogące wyniknąć już po jego zakupie. Atutem jest jednak możliwość dokładnego obejrzenia przyszłego lokalu, wraz ze sprawdzeniem jego funkcjonalności i lokalizacji. To bez wątpienia zaleta, głównie dla rodzin, potrzebujących w otoczeniu domu czy mieszkania właściwej infrastruktury. Bogactwo lokalizacji takich rozwiązań jest więc olbrzymim plusem. Kolejnym atutem przemawiającym na korzyść rynku wtórnego jest wybór takiego lokalu, w którym można zamieszkać od razu. Nawet jeśli meble czy kolorystyka ścian nie odpowiada, mieszkania używane pozwalają przeprowadzać remont już na etapie zamieszkania. Jak widać każdy z opisanych rynków ma swoje wady i zalety. Każdy posiada również zwolenników i zagorzałych przeciwników. Decyzja zależy jednak wyłącznie od zainteresowanych tematem osób. Warto ją dokładnie przemyśleć i wybrać dla siebie najlepszą opcję.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie