Sprzedaż nieruchomości – prowizja biura nieruchomości i informacje, które warto wiedzieć na jej temat.

Rynek nieruchomości jest niezwykle dynamiczny. Co i rusz pojawiają się nowe oferty sprzedaży oraz ogłoszenia mówiące o chęci zakupu mieszkania czy domu. Branża stale się rozwija, tworząc coraz to nowsze firmy specjalizujące się w tego typu transakcjach. Wiążą się one z pojęciem, jakim jest prowizja biura nieruchomości. Decydując się na podpisanie umowy z taką firmą, warto więc dokładnie przeanalizować jej zapisy, aby nie być zdziwionym kosztami związanymi z obsługą przez agencję. 

Podpisanie umowy z agencją przez osobę sprzedającą nieruchomość – podstawowe informacje

Jak zostało to wspomniane powyżej, obecnie sprzedając dom czy też mieszkanie można działać na „własną rękę” samodzielnie zajmując się tą sprawą. Inną, dużo wygodniejszą opcją jest współpraca z firmą wyspecjalizowaną w takich działaniach. Wybór agencji nie powinien być jednak przypadkowy, gdyż w takich sytuacjach w grę wchodzą koszty ponoszone przez właściciela nieruchomości. Prowizja pośrednika nieruchomości jest czymś oczywistym, funkcjonującym od bardzo długiego czasu. Mało jednak kto dokładnie zagłębia się, co wchodzi w skład opłaty koniecznej do związania współpracy z agencją. Wielu ludziom wydaje się, iż zamieszczenie ogłoszenia na portalu internetowym to jedyne zajęcie osoby, z którą nawiązaliśmy umowę. Tymczasem pośrednik wykonuje szereg dodatkowych czynności, za co, co oczywiste, pobiera właściwe wynagrodzenie. Prowizja pośrednika nieruchomości zależna jest od tego, jaką formę współpracy podejmujemy. Najczęściej wszystkie ruchy agencji skupiają się wokół przygotowania właściwej oferty. W praktyce oznacza to:

  • Wykonanie profesjonalnych zdjęć nieruchomości, które mają zachęcić potencjalnych odbiorców do zapoznania się ze szczegółami. Im lepsze zdjęcia, tym większa szansa na wzbudzenie zainteresowania wśród szerszego grona ludzi.
  • Przygotowanie treści oferty – a więc zbudowanie odpowiedniego opisu, dokładnie oddającego stan faktyczny nieruchomości. Wbrew pozorom nie jest to tak oczywiste i proste, jakby się mogło wydawać. 
  • Zamieszczenie ofert zarówno w tradycyjnej prasie, jak i na różnego rodzaju portalach internetowych, które pobierają za to, w zależności od wyboru opcji prezentacji, odpowiednie opłaty. Prowizja agencji nieruchomości uwzględnia więc koszty poniesienie przez nią właśnie z wyżej opisanej okazji. 
  • Ponadto warto wiedzieć, że praca agenta dotyczy również załatwiania formalności administracyjnych, a więc pomoc w kompletowaniu niezbędnych dokumentów, czy udział w spisywaniu umów u notariusza. 
  • A w końcu prowizja agencji nieruchomości obejmuje również czas, który poświęca przedstawiciel firmy na prezentację danego mieszkania czy domu osobom zainteresowanym. Mowa tu o czasie dojazdu, jak i samym pobycie wraz z kupującym w danej nieruchomości. 

zobacz także: jak sprzedać mieszkanie z kredytem?

Ile w praktyce wynosi prowizja dla biura nieruchomości przy sprzedaży?

Tutaj też jednoznacznie nie da określić się kosztów związanych z daną transakcją. Zwykle jednak, w przeważającej większości są to kwoty odsetkowe, naliczane od wartości całej transakcji. Niejednokrotnie zdarza się, iż pośrednik współpracuje ze sprzedającym na zasadzie stałego wynagrodzenia, do którego doliczane są odsetki (zwykle oscylujące w granicach 3-5 procent) od finalizacji sprzedaży. Ta druga opcja pozwala pośrednikowi na tworzenie nieco wyższej ceny, w momencie której osiągnięcie, oznacza również większy zysk dla niego. Prowizja dla biura nieruchomości nie może być zbyt wywindowana w górę – jeśli kwoty zawarte w umowie są niepokojąco wysokie, dobrze dokładnie przyjrzeć się takiej firmie jeszcze przed złożeniem podpisu na umowie. 

Czy osoba kupująca ponosi koszty związane z agencją?

W wielu sytuacjach koszty obsługi agencji ponosi również osoba zainteresowana kupnem mieszkania albo domu. Są one jednak niższe, choć w wielu przypadkach mogą wynosić dokładnie tyle samo, co w przypadku osoby sprzedającej. Prowizja agenta nieruchomości także w tym przypadku może być naliczana w dwojaki sposób. Śledząc oferty na rynku, można dostrzec jednak pewien trend, mówiący o tym, iż przy zakupie mieszkania osoba zainteresowana jest zwolniona z opłat agencyjnych. Dla jednych stanowi to doskonały argument do zapoznania się bliżej z konkretną ofertą. Inni jednak twierdzą, iż takie zwolnienie w praktyce oznacza wyższą cenę nieruchomości. Co ważniejsze, często brak opłat związany jest z brakiem pomocy przy załatwianiu wszelkich formalności. Prowizja agenta nieruchomości od osoby kupującej jest więc złożoną kwestią, którą podobnie jak wiele innych aspektów, warto dokładnie przemyśleć. 

Jak wynika z podanych informacji, koszty pośrednictwa agencji nieruchomości rosną wraz z zawartością samego budynku czy mieszkania. To mało opłacalny interes dla osób, którym zależy na uzyskaniu szybkiej gotówki. Tym bardziej, iż znalezienie kupca może trwać miesiącami. Dlatego alternatywą dla takich rozwiązań są firmy jak http://axnieruchomosci.pl/, która w swojej ofercie ma usługi takie jak skup nieruchomości za gotówkę, skup mieszkań, skup działek, a także skup nieruchomości z problemami. Warto zauważyć, iż transakcje przeprowadzane w taki sposób pozbawione są dodatkowych pośredników, a to z kolei wiąże się z brakiem prowizji. Co więcej, pomysł, o którym mowa jest szybki. Chcąc uzyskać korzystną cenę w krótkim czasie, dużo bardziej opłaca się porozumienie z taką firmą niż z pośrednikiem nieruchomości. 

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie