Stan prawny nieruchomości: w jaki sposób można go sprawdzić?

Stan prawny nieruchomości to stan zgodny ze stanem materialnym, a więc stan określany jako prawdziwy. Jako, że zakup nieruchomości użytkowej lub mieszkalnej zawsze związany jest z wydaniem sporej sumy pieniędzy, należy dowiedzieć się uprzednio, czy wyznaczona nieruchomość nie jest obarczona jakimkolwiek ryzykiem. Chodzi bowiem o to, żeby już po nabyciu danego lokum nie mieć żadnych kłopotów. 

Co należy sprawdzić?

Żeby realnie ocenić, jaki jest stan prawny nieruchomości należy sprawdzić w pierwszej kolejności księgę wieczystą. Ustawa z dnia 16 lipca 1982 roku o księgach wieczystych wyraźnie wskazuje: „Księgi wieczyste są jawne. Nie można zasłaniać się nieznajomością wpisów w księdze wieczystej ani wniosków, o których uczyniono w niej wzmiankę”.
Dlatego, każdy kto tylko posiada numer danej księgi wieczystej może sprawdzić,
co jest w niej zawarte. Ustrzega się wtedy przed opcją taką jak nieuregulowany stan prawny nieruchomości, mając pewność, że w przypadku konkretnej nieruchomości wszystko jest jak należy. Zastanawiając się na przykład nad tym jak sprawdzić stan prawny działki jeszcze przed jej nabyciem można poprosić jej właściciela o podanie numeru księgi wieczystej. Posiadając numer księgi wieczystej można ją sprawdzić bez problemu, na przykład na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. 

Budowa ksiąg wieczystych

Każda księga wieczysta wskazująca na stan faktyczny a stan prawny składa się z czterech części. W części pierwszej „Oznaczenie nieruchomości” i „Spis praw związanych
z własnością” warto zwrócić uwagę na zgodność danej księgi z danymi ujawnionymi
w katastrze nieruchomości. Dział II „Własność”, określa stan prawny nieruchomości pod kątem tego, kto jest jej właścicielem. W tym miejscu warto upewnić się, że osoba, od której zamierzamy nabyć własność jest jej jedynym właścicielem. Ponadto, należy upewnić się,
że konkretne lokum nie jest obciążone przez nieuregulowany stan prawny nieruchomości Dział III ksiąg zwraca uwagę na wpisy dotyczące wszelkich praw, roszczeń oraz ograniczeń ciążących na nieruchomości. Myśląc o tym jak sprawdzić stan prawny działki należy przyjrzeć mu się bardzo dokładnie. Dział IV, czyli „Hipoteka” również pomaga określić stan faktyczny a stan prawny i nie można go pomijać.W tym dziale zobaczymy czy na nieruchomości nie ciąży np. kredyt hipoteczny. Bez obaw, istnieje możliwość sprzedaży mieszkania z kredytem hipotecznym. Kiedy już zaś przejrzy się księgi wieczyste, to należy także sprawdzić wypis z rejestru gruntów wraz z wyrysem z mapy ewidencyjnej. 

Warto przyjrzeć się ofercie naszej firmy, ponieważ AxNieruchomości.pl skupuje również nieruchomości, które mają nieuregulowany stan prawny. Ze szczegółami naszej oferty możesz zapoznać się pod adresem http://axnieruchomosci.pl/. Jeśli jesteś właścicielem nieruchomości przy której pewne kwestie nie są uregulowane, to chętnie się tym zajmiemy.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


  [honeypot website]

  DODATKOWE INFORMACJE

  Miejsce postojowe
  Winda
  Balkon / taras
  Komórka lokatorska / piwnica
  Osobna jasna kuchnia


  Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie