Umowa deweloperska, czym się charakteryzuje?

Jeśli planujesz zakupić nową nieruchomość, która fizycznie jeszcze nie istnieje, to ma się do czynienia z umową deweloperską. Jest ona zawierana pomiędzy przyszłym nabywcą nieruchomości, a deweloperem, który jest odpowiedzialny za postawienie nieruchomości. Jeśli podpisujesz dokument, jakim jest umowa deweloperska na co zwrócić uwagę – zadaj sobie to pytanie. Przede wszystkim ważne jest to by nie mylić ją z umową przedwstępną czy umową rezerwacyjną. Nie są to te same prawnie dokumenty i obowiązują je nieco inne prawa.  Jeśli podpisuje się kontrakt, jakim jest umowa deweloperska koszt ponosi się w ustalonych w umowie kwotach. Zazwyczaj jednak już podczas podpisania umowy uiszcza się pewne opłaty.

Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę

Przede wszystkim podpisując umowę, należy sprawdzić, czy zamieszczone w niej zostały wszystkie niezbędne informacje. Najważniejsze z nich to prawidłowe dany obu stron, całkowity koszt transakcji czy dokładne informacje dotyczące inwestycji, jaką jest nieruchomość. Poza tymi najważniejszymi elementami, powinno się w niej znaleźć szereg innych informacji, która pozwoli upewnić się nam, że umowa z deweloperem jest legalna i zgodna z prawem. Nie powinno się tego robić w pośpiechu. Najlepiej jest zabrać umowę do domu i przeanalizować ją na spokojnie. Z odpowiednimi dokumentami, należy sprawdzić, czy zawarte w umowie dane są prawdziwe i czy nie wymagają poprawki. Jeśli coś jest nie jasne, należy rozwiązać to z deweloperem. Rozwiązanie umowy deweloperskiej nie jest proste jednak nie jest również niemożliwe. Dlatego jeśli w trakcie stanie się coś niewłaściwego i niezgodnego z umową, nie należy tego lekceważyć. Może dojść do takiej sytuacji, na przykład gdy podpisze się dokument, jakim jest umowa deweloperska koszt w niej zawarty okaże się zaniżony niż w rzeczywistości, wówczas jest to argument na zrezygnowanie z umowy. Rozwiązanie umowy z deweloperem może również nastąpić na skutek niespójności danych nieruchomości zawartych w umowie, z tymi, jakie mają miejsce w rzeczywistości. Jeśli podpisze się dokument, jakim jest umowa z deweloperem, warto nadzorować pracę, lub przynajmniej kilka razy w trakcie trwania inwestycji, upewnić się, że idą zgodnie z planem. Choć w umowach zdarza się informacja dotycząca ewentualnych opóźnień, to w rzeczywistości nie mogą one przekraczać pewnego poziomu. Warto bowiem zaznaczyć, że umowa podpisana z deweloperem obowiązuje obie strony do jej przestrzegania i duże opóźnienia w oddaniu nieruchomości jest ważną przesłanką świadczącą o tym, że  deweloper nie wywiązuje się z kontraktu. Wówczas można starać się o rozwiązanie umowy lub w trudnych sytuacjach, można walczyć w sądzie o uzyskanie odszkodowania od dewelopera za opóźnienia, które przekraczają zasady zawarte w umowie, o ile poniosło się z tego tytułu koszty lub szkodę. Dlatego przed podpisaniem umowy z firma deweloperską, warto jest zapoznać się z opiniami na ich temat lub zobaczyć ich inne przedsięwzięcia. Dobre opinie i wykończone budynki w określonym terminie, są najlepszą gwarancją dla klienta, który nie chce problemów, a chce kupić mieszkanie.

Umowa deweloperska na co zwrócić uwagę przy jej rozwiązaniu?

Jednym ze sposobów nabycia nowego mieszkania, jest zakupienie go od firmy deweloperskiej, która stawia nowe nieruchomości. Można zakupić mieszkanie jeszcze przed jego odbiorem. Można to zrobić za pomocą umowy rezerwacyjnej, przedwstępnej, lub właśnie za pośrednictwem dokumentu, jakim jest umowa z deweloperem. Jest to najpopularniejsza forma kontraktu z deweloperem, za pomocą którego zgadza się na nabycie mieszkania zaraz po jego postawieniu. Jeśli chcesz zadać sobie pytanie, w przypadku dokumentu, jakim jest umowa deweloperska na co zwrócić uwagę,  to przede wszystkim będzie to rzetelne i prawidłowe wypełnienie danych. To właśnie za ich pośrednictwem obie strony zgadzają się na sprzedanie/ zakup konkretnej nieruchomości na określonych warunkach. Kontrakt, jakim jest umowa deweloperska koszt ma ściśle określony w swoich paragrafach. Zawarte musi w nich być nie tylko to, ile musi zapłacić nabywca, ale również do kiedy. Choć umowa jest legalna i wiążąca, to zdarzają się przypadki, w których można ją rozwiązać.

Kiedy można rozwiązać umowę z deweloperem?

Umowa z deweloperem jest dokumentem, który nie tylko jest prawnie wiążący, ale w przypadku naruszenia jej elementów może dojść do procederu, jakim jest rozwiązanie umowy deweloperskiej. W sytuacji kiedy chce się odstąpić od kontraktu, jakim jest umowa deweloperska na co zwrócić uwagę należy sobie zadać to pytanie. Otóż jeśli chce się zrezygnować z podpisanej już umowy, to musi to nastąpić na określonych warunkach i tylko w momencie konkretnych przypadków. Jednym z nich jest niezgodność treści zawartych w umowie, z tym co zostało wysłane w dodatkowych załącznikach. Co więcej najważniejszym momentem, który może zasądzić o sytuacji, jakim jest rozwiązanie umowy deweloperskiej  jest nie oddanie przedmiotu umowy (nieruchomości) w terminie ujętym w umowie. Terminy ujęte w kontrakcie podpisanym między nabywcą, a deweloperem, zazwyczaj zawierają pewną ewentualną rezerwę, na wszelkie budowlane opóźnienia. Jeśli jednak mimo tego przekroczy się termin, to nabywca ma prawo odstąpić od umowy. Jeśli rozwiązany jest dokument, jakim jest umowa deweloperska koszt  ponosi deweloper, chyba, że sąd zdecyduje inaczej. Od umowy można również odstąpić w przypadku, gdy nieruchomość po odebraniu, okaże się niezgodna z tym, co było zawarte w umowie. Podpisując umowę, przyszły nabywca decyduje się na konkretną nieruchomość z podanymi wymiarami, rozłożeniem pomieszczeń oraz zamontowanymi mediami. Jeśli stan rzeczywisty odbiega od wcześniej ustalonego, to nabywca ma prawo do zrezygnowania z podpisanego kontraktu. Zazwyczaj można to rozwiązać drogą polubowną, lecz jeśli jednak deweloper nie zgadza się z roszczeniami nabywcy, można rozwiązać to drogą sądową.

Umowa z deweloperem jest wygodną i bezpieczną formą nabywania nowej nieruchomości. Przed jej podpisaniem warto jednak upewnić się, że odpowiada kupowana nieruchomość, a zawarte treści w kontrakcie, są kompletne i zgodne z prawdą. Wówczas ewentualne uchybienia współpracy z deweloperem, można rozwiązać polubownie lub drogą sądową, a prawo stanie po stronie nabywcy.

Chcesz sprzedać mieszkanie które zakupiłeś od dewelopera? W takim razie skorzystaj z usług firmy AxNieruchomości.pl. W naszej ofercie znajdą państwo usługi takie jak skup mieszkań, skup nieruchomości, skup działek czy skup domów.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie