Wynajem mieszkania. Wszystkie informacje od A do Z

Wynajem mieszkania, a może sprzedaż firmie, takiej jak skup mieszkań? Jednym z najpopularniejszym wśród młodych ludzi rozwiązaniem dotyczącym mieszkania, jest właśnie jego wynajem. To nie tylko wyjątkowo korzystna forma, ale przede wszystkim możliwość usamodzielnienia się i wyprowadzki od rodziców, z małym budżetem. Dlatego właśnie szuka się odpowiedniego mieszkania i podpisuje się z właścicielem owego dokument, jakim jest umowa wynajmu mieszkania.

Co powinna zawierać umowa o wynajem mieszkania?

Jednym z najczęściej używanych form najmu lokalów mieszkalnych, jest najem okazjonalny. Jest on zawsze zawierany na określony czas. Umowa na czas nieokreślony nie może zostać podpisana w tej formie wynajmu. Co więcej, okres wynajmowania mieszkania w dokumencie, w jakim jest umowa wynajmu mieszkania, nie może przekraczać 10 lat. Innymi ważnymi elementami umowy jest oczywiście jasno określone zasady wynajmowania, posiadane wyposażenie oraz ujęte wszelkie opłaty, jakie będzie ponosiła osoba wynajmująca.

Ma to znaczenie gdyż eliminuje wszelkie możliwości ukrytych kosztów. Umowa o wynajem mieszkania, jeśli ma być pełnoprawną, to musi zawierać również dokładne i prawdziwe dane obu stron oraz dokładną datę rozpoczęcia wynajmu. Właściciel mieszkania ma obowiązek dostarczyć umowę wynajmu do Urzędu skarbowego dwa tygodnia od jej zawarcia.

Tak jak zostało to już wspomniane – najpopularniejszą forma zawieranych umów wynajmu, jest ta na najem okazjonalny. W takim przypadku warto również liczyć się z tym, że lokator wynajmujący mieszkanie musi podać w umowie dokładny adres, na który uda się, gdy umowa wynajmu się skończy lub w sytuacji awaryjnej przerwania umowy. Jest to swoiste zabezpieczenie właściciela mieszkania, który nie musi wówczas martwić się problematycznym współlokatorem, który nie chce wyprowadzić się z mieszkania, mimo zakończenia umowy. Choć jest to bezpieczniejsza forma dla właściciela mieszkania, to wynajem okazjonalny jest również całkowicie bezpieczny dla wynajemcy. Jeśli przestrzega on warunków umowy, to nie musi się martwić o nieuzasadnioną eksmisję. Lokator jest wciąż chroniony prawem, pod warunkiem, że sam przestrzega zasad umowy. Należy jednak ująć jasno, że w przeciwieństwie do umowy na czas nieokreślony,  wynajem okazjonalny jest określony dużo łagodniejszymi procedurami, które są łatwiejsze do wywiązania się przez właściciela mieszkania.

Zobacz także: Hipoteka – co to jest i kto może ją zawrzeć?

Kiedy podpisać umowę o wynajem?

Zanim zdecydujesz się na wynajmowanie mieszkania, należy dobrze zdecydować, czy dane mieszkanie odpowiada metrażowo, czy jest w dobrej lokalizacji, ale przede wszystkim, czy nas stać ta takowe. Wówczas można zdecydować się na konkretny lokal. Ważne jest jednak by sprawdzić umowę, przed jej podpisaniem. Kilka ważnych elementów, które należy sprawdzić to datę, dane właściciela i własne oraz zawarte warunki, takie jak płatność czy okres wypowiedzenia. Przed zapłaceniem kaucji, należy mieć pewność, że właściciel mieszkania zapewnił pisemne potwierdzenie otrzymania takowej. Jeśli umowa jest przejrzysta i czytelna, a warunki zawarte w niej, są zgodne z ustaleniami, to można śmiało podpisać i cieszyć się mieszkaniem w wynajętym lokalu.

Masz mieszkanie, ale nie chcesz go wynajmować obcym osobom? W takim razie skorzystaj z naszej usługi, jak Skup Mieszkań Warszawa wycenimy Twoje mieszkanie na fajne stawki. Nie będziesz musiał się dłużej martwić najemcami.

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie