Jakie projekty domów można nabyć u architekta?

Nie ma cienia wątpliwości, że wybudowanie domu jest pokaźną inwestycją. Co za tym idzie, wymaga to bardzo dokładnego przygotowania, a także zdecydowania się na odpowiedni projekt. Często budowa domu stanowi ukoronowanie związanego z tym marzenia. Zanim jednak sięgniemy po projekty domów, znakomitym rozwiązaniem jest zakup działki. Następnie możemy dopasować do niej różne opcje, które zostaną przed nami postawione.

Ile mogą wynieść koszty architekta przy zakupie projektu domu?

Wybór indywidualnego architekta, który stworzy projekt domu naszych marzeń, jest niewątpliwie kosztowną decyzją. Jednak jest to rozwiązanie, które sprzyja zbudowaniu domu, który w pełni będzie spełniać nasze oczekiwania. W związku z tym warto nastawić się na dość pokaźne koszty architekta. W zależności od typu domu oraz architekta koszt ten może wiązać się z opłatami na poziomie od 2 do 5 procent wartości całej inwestycji. Rozwiązanie związane z architektem nie zawsze jest konieczne, ale jeśli nasz budżet jest w stanie udźwignąć taką inwestycję.

Ile trwa wpis do księgi wieczystej?

Ile trwa wpis do księgi wieczystej?

Gotowy projekt domu

Zdecydowanie się na usługi architekta nie jest jedyną opcją, na którą musimy postawić swoje pieniądze. Obecnie możemy znaleźć mnóstwo katalogów projektów domów dostępnych nawet w sieci, za które zapłacimy mniej niż za usługi architekta. Zazwyczaj decyzję o tym rozwiązaniu motywuje się chęcią zaoszczędzenia przy jednoczesnym uwzględnieniu faktu, że projekty katalogowe spełniają nasze oczekiwania. Warto zadać sobie pytanie: jakie projekty domów bez architekta faktycznie możemy wybrać? Wbrew pozorom okazuje się, że nawet gotowy projekt nie obędzie się bez usług certyfikowanego architekta. Wynika to z faktu, że gotowy projekt wymaga przeprowadzenia tzw. adaptacji do warunków działki. Bez tego nie uzyskamy pozwolenia na rozpoczęcie budowy. Z założenia ma to pozwolić na dokonanie zmian w gotowym projekcie, które są niezbędne ze względu np. na specyficzne położenie działki.

Projekt domu – o czym należy pamiętać?

Niezależnie od tego, jakim projektem jesteśmy zainteresowani, powinniśmy pamiętać o kilku istotnych rzeczach:

  • Nie każdy projekt pasuje do każdej działki – oznacza to, że nie zawsze Twoja działka będzie sprawdzała się przy wybraniu danego projektu.
  • Zacznij od zakupienia ziemi. Dopiero potem przejdź do tworzenia planu budowy.
  • Dom nie może zajmować całej działki.
  • Powierzchnia zabudowy powinna zajmować do 40 procent powierzchni działki.
  • W przypadku domu wolnostojącego minimalna powierzchnia terenu pod budowę wynosi 350 mkw.
  • W katalogach zawierających gotowe projekty są podane wymiary minimalne działki nienarożnej.

Planując położenie domu, warto zwrócić uwagę na to, jakie będzie położenie domu względem słońca, drogi, a także innych budynków. Jeśli pomyślimy o tym już na etapie planowania, lepiej wybierzemy projekty domów wstępnie odpowiadające naszym preferencjom.

Jak sprzedać mieszkanie zdalnie?

Jak sprzedać mieszkanie zdalnie?

Ile kosztuje projekt domu?

Co do zasady przyjęło się założenie, że koszty architekta są największe w przypadku projektu indywidualnego. Choć większość projektów katalogowych jest tańsza, nie zawsze jest to prawdą. Niezależnie od tego, jakie projekty domów bez architekta będą dla nas dostępne, jego pomoc będzie konieczna na etapie adaptacji projektu. To zaś wiąże się z kosztem od 1500 do 2500 złotych. Najtańsze projekty kosztują około 2900 złotych, ale najdroższe mogą przekraczać nawet 20 tysięcy złotych.

Wraz z kosztującą 1000 złotych mapą geodezyjną, którą trzeba kupić w każdym typie projektu, opłata minimalna wynosić będzie około 5400 złotych, a maksymalny koszt projektu domowego może przekroczyć nawet 30 tysięcy złotych. A ile kosztuje projekt domu indywidualnego? Tu ceny zazwyczaj zaczynają się od około 10 tysięcy złotych, co z mapą geodezyjną daje nam 11 tysięcy złotych (adaptacja jest z oczywistych względów elementem tworzenia takiego projektu). Co za tym idzie, najtańszy projekt gotowy wyniesie nas nawet dwukrotnie mniej niż projekt indywidualny, ale niekoniecznie będzie to nasz wymarzony dom.

Jakie projekty domów można nabyć u architekta?

W przypadku niektórych działek wybranie odpowiedniego projektu nie jest proste. Bardzo często mamy do czynienia z działką nietypową, której nie obejmą projekty katalogowe. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest postawienie na usługi profesjonalisty. Architekt może stworzyć projekty domów:

  • Standardowe – do typowych działek,
  • O nietypowej bryle – jeśli budynek stawiamy na działce ze spadkiem lub w kształcie trapezu bądź trójkąta. Architekt zawsze zastosuje indywidualne podejście do zlecenia.
  • Dostosowanych do indywidualnej wielkości danej działki,
  • Uwzględniające wszystkie potrzeby klientów,
  • Uwzględniające rozwiązania energooszczędne, dokładny układ pomieszczeń i ich ilość, co w przypadku projektów gotowe nieraz jest wyjątkowo problematyczne.

Sprzedaż zbędnej nieruchomości, do której nie pasuje nasz projekt

Może się zdarzyć, że po zakupieniu nieruchomości zdecydujemy się na projekt, który się na niej nie zmieści lub chcemy zrezygnować z całej inwestycji, bądź przenieść ją w inne miejsce. W takiej sytuacji kluczowe może być szybkie sprzedanie niepotrzebnej działki. Czas, który jest niezwykle istotny w takiej sytuacji, może być zaoszczędzony dzięki profesjonalnemu skupowi nieruchomości. Jeśli chcesz sprzedać działkę, aby zakupić inną w lepszej lokalizacji, która pasuje do nabytego projektu domu, koniecznie skontaktuj się z naszym biurem skupu nieruchomości online!

Jeśli chcesz sprzedać nieruchomość szybko i za gotówkę, wypełnij formularz, a otrzymasz ofertę zakupu w ciągu 24H!


    [honeypot website]

    DODATKOWE INFORMACJE

    Miejsce postojowe
    Winda
    Balkon / taras
    Komórka lokatorska / piwnica
    Osobna jasna kuchnia


    Aby wycenić pozostałe rodzaje nieruchomości (dom, działkę, lokal użytkowy, budynek, poddasze itd.) skontaktuj się z nami za pośrednictwem telefonicznie